Zakład Fizyki Powierzchni i Nanostruktur UMCS
Dziś jest 05.12.2020 | Licznik odwiedzin: 71486
Podstawy teoretyczne mikroskopi tunelowej
Efekt tunelowy
Co my widzimy?
STS
Budowa i zasada działania mikroskopu tunelowego
Budowa i zasada działania
Szczegóły skanowania
Tryby pracy STM
Przygotowanie powierzchni
Ultra wysoka próżnia
Skaner
Ostrze
Tłumienie wibracji
Mikroskopy rodziny STM
Obrazowanie i analiza pomiarów
Obrazowanie i analiza - wstęp
Struktura danych
Korekcja tła
Profil liniowy
Histogram
Transformata Fouriera
Filtrowanie danych
Reprezentacja 3D
Rheed
Rheed_wstęp
Galeria obrazów z STM
Galeria obrazów
Nanotechnologia
Czym jest nanotechnologia?
Różności
Prefixy systemu SI
Hodowla kryształów
Wybrane dane półprzewodników
Quantum Mechanic Animation
STM software PDF Drukuj E-mail

W tym miejscu wspomnę w kilku słowach o programach służących do obróbki danych z mikroskopu STM, a które są dostepne w zasobach www. Jeżeli ktoś zna jeszcze jakieś inne będe wdzięczny za taką informacje.

SPIP

Najlepszy z zebranych tutaj program do pracy z danymi z mikroskopów rodziny SPM. Jest produktem duńskiej firmy Image Metrology. Posiada ogromny zestaw narzędzi do analizy, korekcji i przetwarzania zebranych danych. Ja wspomnę tylko o kilku: filtry liniowe i nieliniowe, analiza nierówności, analiza Fouriera, charakterystyki ostrza, korelacja uśredniająca, kilka metoda korekcji tła i wiele innych rzeczy. Co ciekawe jest również wyposażony w interfejs do pisanai własnych funkcji i modułów. Wersję demo programu można pobrać ze strony producenta. Ma jednaj to ograniczenie że po 30 dniach użytkowania maksymalna rozdzielczość jest ograniczona do 64x64 pixeli co praktycznie uniemożliwia jakąś sensowowną pracę.

www.imagemet.com

WSxM

WSxM czyli Windows Scanning X (Force, Tunneling, Near Optical,...) Microscope to program działający w środowisku Windows a słu żący do obróbki danych pomiarowych z mikroskopów rodziny STM. Program WSxM jest darmowy, można go pobrać ze strony producenta hiszpańskiej firmy Nanotec Electronica Inc. Program podzielony jest generalnie na dwa moduły Pierwszy z nich służy do komputerowego przetwarzania i analizy danych. Do dyspozycji mamy szereg narzędzi: różne tryby wizualizacji (2D/3D), miksery kolorów, filtry wygładzające i wyostrzające, analizę Fouriera, korekcja tła, profil z przekroju, itd. Drugi moduł służy do kontroli pracy mikroskopu za pomocą DSP (Data Signal Processor) i pozwala na bardzo ścisłe zaprogramowanie pracy mikroskopu

www.nanotec.es

Gwyddion

Gwyddion to darmowy program autorstwa Davida Nečasa and Petra Klapeteka służący do obróbki danych z mikrosopów rodziny SPM. Jest rozpowszechniany na licencji GNU General Public License, a można go pobrać ze strony autorów. Gwyddion jest programem modułowym, tzn. że może on być rozszerzany poprzez dodawanie nowych modułów i pluginów przez użytkownika bez konieczności kompilacji jądra. Działa praktycznie na wszystkich platformach: Linux, Windows, FreeBSD, jednak aby program działał z intefejsem graficznym należy zainstalować GTK+ w wersji 2.2.0.

gwyddion.net

GSxM

GSxM czyli Gnome X Scanning Microscopy to linuxowy projekt zapoczątkowany w Institut für Festkörperphysik (Solid State Physics) University of Hannover, a obecnie jest przez GXSM developers team. Program jest na licencji GNU General Public License (GPL) i można go pobrać ze strony projektu. Podobnie jak Gwyddion posiada budowę modułową, która umożliwia jego dalszy rozwój przez użytkowników. Oprócz narzędzi do przetwarzania danych posiada również moduły do kierowania pracą mikroskopu określonego mikroskopu za pomocą DSP.

gxsm.sourceforge.net

STM IP for Matlab

Prosty programik mojego autorstwa pod Matlaba, we wczesnej fazie produkcji i już niedługo będzie tutaj dostępny. Program póki co obłsuguje jednynie pliki z mikroskopu firmy Omicron. Do prawidłowego funckjonowania potrzebuje Matlaba 5.0 lub wyżej wraz z Image Processing Toolbox. Jest to zestaw zwykłych m-plików Matlaba. Póki co oczywiście bo w niedługim czasie planuje wypuścić nową wersję.

pnita.orion.umcs.lublin.pl

PYstm

Całkiem spory programik mojego autorstwa napisany w Pythonie.Póki co w niekończącej się fazie produkcji i nie jest jeszcze dostępny. I szczerze mówiąc nie wiem kiedy będzie bo brakuje mi czaasu.

Image Tool

Bardzo prosty i w sumie ubogi programik do przetwarzania obrazków- różnych. Z formatem Omicrona. Ogólnie jak to się mówi: stary ale jary. Na początek może być.

http://ddsdx.uthscsa.edu/dig/itdesc.html

ImageJ

Program do przetwarzania obrazów napisany w Javie. Niby prosty i nieskomplikowany ale ma bardzo wiele ciekwaych możliwości, których nie posiadają pozostałe aplikacje. Oczywiście program jest open source i mamy do dyspozycji kod, więc jeżeli coś chcemy zmienić albo dodać to nie ma problemu.

http://rsb.info.nih.gov/ij/

ScienceGl

Bardzo ciekawą prozycją jest również oprogramowanie firmy ScienceGl. Firma specjalizuje się w wizualizacji danych pomiarowych i obliczeniowych,przetwarzaniu obrazów o treściach naukowych, w tym między innymi ze skaningowego mikroskopu tunelowego.

www.sciencegl.com
Wyszukiwarka
Aktualności
Software
WSxM
Spip
GSxM
Gwyddion
SIESTA
Winshell-LaTeX 4 windows
Programowanie
python
mathtools.net
Polecam
Galeria ScienceGl
Metrial Science
Nanorex
ARPES

| home | sitemap |